Vrste masaže i njihove blagotvorne prednosti

Urmasica Blog 2024-11-30

Sve što treba da znate o različitim vrstama masaže, njihovim benefitima i kako ih možete iskoristiti za opuštanje i poboljšanje zdravlja.

Vrste masaže i njihove blagotvorne prednosti

Dodir prstiju, milovanje dlanova, stipkanje, glađenje – sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su još stare civilizacije. Koristile su ih kao deo tradicionalnog lečenja, a danas i mi priznajemo da blagotvorno delovanje masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu. Masaža se više ne koristi samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskim odnosima, kao i u svakodnevnom opuštanju.

Istorija i značaj masaže

Kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula. Da li je praktikujete? Problem je što mnogi znaju da masiraju druge, ali retko ko ima priliku da sam bude na prijemnom kraju. A svima nama bi ponekad takav vid opuštanja bio potreban.

Postoje različiti stilovi masaže – od relaksirajućih varijanti do terapijskih tretmana. Za opuštanje je dovoljno da osoba koja masira bude strpljiva i zainteresovana, dok za ozbiljnije zahvate, poput rada na kičmi i vratu, potrebna su stručna lica.

Različite vrste masaže

Mnogi su probali razne vrste masaža, različite ambijente i tehnike. Na putovanjima je posebno zanimljivo isprobati lokalne masažne rituale. Jedan od najimpresivnijih doživljaja jeste turski hamam – celokupan proces koji uključuje saunu, kupanje u peni, ručno pranje, tretmane blatom i algama, a zatim i masažu uljem. Nakon toga, osećaj je kao da možete poleteti.

U lepim hotelima širom sveta mogu se naći autentični tretmani, poput Kleopatra masaže u Egiptu, koja pruža poseban doživljaj. Važno je samo cenjkati se pre nego što pristanete na uslugu.

Masaža i zdravlje

Kada ste prehlađeni, veoma pomaže relaks masaža uljem na bazi lekovitog bilja. Smanjuje temperaturu, opušta bolne mišiće i jača imunitet. Svaka masaža je korisna i blagotvorna ako je obavlja neko ko zna šta radi. Posebnu prednost imaju refleksologija i ajurvedska masaža toplim uljima.

Ako trenutno nemate profesionalnog masera, možete sami sebi pomoći aromaterapijom. Miris je jedan od naših osnovnih čula, pa je dobro naučiti koristiti taj osećaj. Eterična ulja mogu ponovo uspostaviti ravnotežu i harmoniju u telu, omekšati dušu i osećanja. Možete i sami napraviti smešu za opuštanje – dve kapi lavande, jedna kap sandalovine i tri kapi bergamota. Za jačanje imuniteta: tri kapi bergamota, jedna kap čajevca i dve kapi lavande.

Samomasaža i korisni saveti

Ako vam masažer trenutno nije pri ruci, možete se pobrinuti za opuštanje uz pomoć jednostavnih tehnika samomasaže:

  • Za vrat: Dlanove namazite bademovim uljem, uhvatite se za potiljak i nježno pritiskajte vrhove prstiju preko vratnih kičmenjaka. Ponovite 15 puta.
  • Za trbuh: Uhvatite kožu palcem i kažiprstom, nježno je podignite i spustite. Ponavljajte 3-5 minuta dnevno.
  • Za lice: Laganim pritiskom prstiju masirajte celo, obrve i područje oko usta.

Hot stone masaža

Još jedna vrlo lekovita vrsta masaže je hot stone masaža – tretman vulkanskim kamenjem koje u sebi krije lekovitu snagu. Pomaže kod izlučivanja toksina, reguliše energetske centre, a njihova toplina pruža osećaj dubokog opuštanja. Preporučuje se svima koji žele da se oslobode napetosti i grčeva.

Kromoterapija i uticaj boja

Pored masaže, našem telu prija i svetlost u raznim bojama. Kromoterapija se koristi za otklanjanje zdravstvenih problema, poput glavobolje, napetosti i grčeva. Svaka boja deluje drugačije:

  • Crvena: Povećava aktivnost i probavu.
  • Žuta: Smiruje želudac i bistri um.
  • Zelena: Korigira disanje i smiruje živce.
  • Plava: Snižava temperaturu i uspavljuje.

Zaključak

Masaža je jedan od najprijatnijih načina za opuštanje, poboljšanje cirkulacije i olakšavanje bolova. Bilo da se radi o relaksirajućoj varijanti, anticelulit tretmanu ili terapijskoj masaži, svaka ima svoje benefite. Ako vam trenutno niko ne može pružiti taj luksuz, možete iskoristiti tehnike samomasaže ili aromaterapiju. Važno je slušati svoje telo i pronaći ono što vam najviše odgovara.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.